Home faculty Non Teaching Staff
APOLLO INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCES & RESEARCH
NON-TEACHING STAFF DETAILS
ANATOMY  
Sl. No Name  Designation
1 CH.BABIBAH DISSECTION HALL ATTENDER 
2 M.ESWARAIAH  DISSECTION HALL ATTENDER 
3 MD.JANI DISSECTION HALL ATTENDER 
4 B.SHIVA NAGESHWARA RAO STENO TYPIST
5 MYTHRI NAIDU STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
6 P.RAJESHWARI  SWEEPER
7 B.SUJATHA SWEEPER
     
PHYSIOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 P.SATHAIAH   LAB TECHNICIANS
2 SUPREETH REDDY STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
3 T.MANJULA SWEEPER
4 N.VENKATALAXMI SWEEPER
5 RAMESH KARNEKOTA   LAB ASSISTANT
6 D.SHEKAR LAB ATTENDENT
     
BIOCHEMISTRY  
Sl. No Name  Designation
1 MOHAMMED KHALEEL AHMED LAB TECHNICIAN
2 G.SHEKHAR LAB TECHNICIAN
3 B.KARUNAKAR LAB TECHNICIAN
4 K.SHIDESHWAR GANGADHAR LAB TECHNICIAN
5 MOHAMMED JAMALUDDIN LAB TECHNICIAN
6 GANTI VENKATA DURGA PRASAD LAB TECHNICIAN
7 SREEDHAR GOUD LAB TECHNICIAN
8 SHOBA SWEEPER
9 CH.PADMA SWEEPER
10 M.RADHA KRISHNA LAB ATTENDENT
11 MAHESH KUMAR SUNKOJI LAB ASSISTANT
12 SANGEETHA UBBATI   LAB ASSISTANT
13 UMA MAHESHWAR RAO STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
     
PATHOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 MALLIKARJUNA RAO CHEERLA LAB TECHNICIAN
2 VINOD KUMAR SAMBATHULA LAB TECHNICIAN
3 GANDLA PRAMODH KUMAR LAB TECHNICIAN
4 SYED SHAKER HUSSAIN LAB TECHNICIAN
5 ASHOK KUMAR KALE LAB TECHNICIAN
6 SRINIVAS .CH STORE KEEPER/CLERK
7 GOVINDAMMA SWEEPER
8 USHA RANI SWEEPER
9 JYOTHEESWAR AVULA   LAB ASSISTANT
10 SHEKAR THIMMANI   LAB ASSISTANT
11 ANJANEYULU ULUVA CHINNA LAB ASSISTANT
12 RAJESH KUMAR   LAB ASSISTANT
13 PRAVEEN MEESALA   LAB ASSISTANT
14 RAMU   POKALKAR LAB ASSISTANT
15 DURGA RAO LANKA LAB ASSISTANT
16 VINAY KUMAR NAGILLA LAB ASSISTANT
17 MANOHAR   AVULA LAB ASSISTANT
     
MICROBIOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 HARIBABU   POLAM LAB TECHNICIAN
2 V. Ravi Kumar SENIOR LAB TECHNICIAN
3 ABDUL WAJID PARVEZ LAB TECHNICIAN
4 JAGILLAPURAM DAYAKAR   LAB TECHNICIAN
5 A. Gouri Shankar STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
6 K. Pavani COMPUTER OPERATOR
7 MANGA DEVI SWEEPER
8 Y.RENUKA SWEEPER
9 SAMUEL LAB ATTENDENT
10 HARI BABU CHILKAMARRI LAB ASSISTANT
11 MUNJAM RAJESH   LAB ASSISTANT
     
     
PHARMACOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 SHEKAR.T STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
2 RATNAMMA SWEEPER
3 PUSHPA RANI SWEEPER
4 Suresh Singh LAB ATTENDENT
5 VARTHYA SANTHOSH   LAB ASSISTANT
6 N.SUBBA RAO HELPER
     
     
FORENSIC MEDICINE  
Sl. No Name  Designation
1 NAGESWARA PRASAD GUTTI LAB TECHNICIAN
2 T.S.Arun Kumar TECHNICIANS
3 D. Mahesh Babu STORE KEEPER/CLERK/
4 K.MADHAVI SWEEPER
5 G.VIJAYA SWEEPER
6 SAVITHA SWEEPER
7 Shedmur SWEEPER
     
COMMUNITY MEDICINE  
Sl. No Name  Designation
1 ZAIB UNNISA MEDICAL SOCIAL WORKER
2 SHAIK IRSHAD STENOGRAPHER
3 D.VARALAXMI  SWEEPER
4 B.KARTHIK  STORE KEEPER
     
COMMUNITY MEDICINE-RURAL TRAINING CENTER    
Sl. No Name  Designation
1 MADHAVI VANGA  MEDICAL SOCIAL WORKER
2 P.DEVI PRIYA  PUBLIC HEALTH NURSE 
3 ALTAF HUSSAIN  HEALTH INSPECTOR 
4 B.YADAGIRI REDDY  HEALTH EDUCATOR 
5 ANVESH KOTLA   LAB TECHNICIAN
6 SAMIL PEON
7 L.MAHESH VAN DRIVER 
8 SWATHI SREE.D STORE KEEPER/RECORD CLERK
9 PADMAVATHI SWEEPER
10 ARUNA SWEEPER
     
COMMUNITY MEDICINE-URBAN TRAINING CENTER    
Sl. No Name  Designation
1 K.VENKATA RAJINI   MEDICAL SOCIAL WORKER
2 M.RAJESHWARY  Public Health Nurse
3 EHSAN ANMED KHAN  Health Inspector
4 MD.AHMED ALI   Health Educator
5 VIKRAM REDDY MALLEPALLY LAB ASSISTANT/TECHNICIAN
6 PRABHAKAR PEON
7 SWAMY.A VAN DRIVER
8 VANAJA.M STORE KEEPER/RECORD CLERK
9 A.USHA SWEEPER
10 D.RADHA SWEEPER
     
GENERAL MEDICINE- MEDICINE, TB&CHEST, DERMATOLOGY,PSYCHIATRY,
Sl. No Name  Designation
1 ASHRA FUNISSA    ECG TECHNICIANS
2 K.V.S.RAMA KRISHNA   LAB TECHNICIAN
3 A.PARAMESHWAR  LAB TECHNICIAN
4 KARTHIK.G LAB TECHNICIAN
5 VINAY BABU.N LAB ATTENDENT
6 NARESH KUMAR.K LAB ATTENDENT
7 RAGHU RAM SAI.P LAB ATTENDENT
8 KHALANDHER SYED LAB ATTENDENT
9 K.SOMANATH STORE KEEPER
10 SWAPNA REDDY STENO TYPIST/RECORD CLERK
11 SUNIL REDDY NAMILIKONDA   STENO TYPIST/RECORD CLERK
12 MR.J.N.SWAMY  MAINTENANCE HELPER 
     
PAEDIATRICS  
Sl. No Name  Designation
104 G.RITHESH SAGARG TECHNICIAN
1 J.SIRISHA  STORE KEEPER
2 HARI PRASAD BOLUGAM RECORD CLERK
3 AJAY  LAB ATTENDENT
4 Archana patibandla MEDICAL SOCIAL WORKER
5 RASHMI Child Psychiologist
     
GENERAL SURGERY  
Sl. No Name  Designation
1 S.DURGA NAGENDRA PRASAD  TECHNICIANS
2 R.SANJEEV  TECHNICIANS
3 S.KUMAR SWAMY   TECHNICIANS
4 MOHAN.K STORE KEEPER
5 ASHOK REDDY NARRA RECORD CLERK
6 MOHAMMED BADIUDDIN  LAB ATTENDENT
7 CH.VENKATESH  LAB ATTENDENT
8 SWARNA LATHA  LAB ATTENDENT
9 K.JAGADESH   LAB ATTENDENT
10 SYED ZAKER  RECORD CLERK
     
ORTHOPAEDICS  
Sl. No Name  Designation
1 REHANA TASLEEM  Technician
2 S.PARAMESHWAR  STORE KEEPER
3 SHIVA SAGAR .G RECORD CLERK
4 YADAGIRI LAB ATTENDENT
     
OPHTHALMOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 G.SURENDER REDDY   TECHNICIANS
2 DR.DIVYA SUGUNA.A OPTOMETRIST
3 C.SRINIVASULU NAIDU  STORE KEEPER/STENO TYPIST
     
ENT  
Sl. No Name  Designation
1 ASHRITHA  AUDIOLOGIST 
2 RAM BABU.I STORE KEEPER
3 MEGASHYAM LAB ATTENDENT
4 ABHISHEK KUMAR BOLLAMPALLY RECORD CLERK
     
OBST & GYNAEC  
Sl. No Name  Designation
1 S.JHANSI JYOTHI     TECHNICIANS
2 RAJEEV.P STORE KEEPER/CLERK/
3 SUBBA RAJU LAB ATTENDENT
4 BHAKTA KUMARI ASILETE  MEDICAL SOCIAL WORKER
     
     
ANAESTHESIOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 S.KUMARA SWAMY  TECHNICIAN
2 SHIVA KUMAR B.T   TECHNICIAN
3 ABDUL KHAJA     TECHNICIAN
4 A.PRAVEEN KUMAR       TECHNICIANS
5 RAGHU RAMUDU      TECHNICIANS
6 KISHORE KUMAR STORE KEEPER/STORE KEEPER/RECORD CLERK
     
     
RADIOLOGY  
Sl. No Name  Designation
1 RAJENDRA PRASAD RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
2 AZMEERA BALANAIK RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
3 RAJA SHEKAR BHANOTHU RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
4 VENKATAIAH   BATHULA RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
5 MOHAMMED NASEERUDDIN   RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
6 ABDUL GAFFAR   RADIO GRAPHIC TECHNICIANS
7 G.RAJ KISHORE    DRA
8 UMA MAHESHWAR RAO STENOGRAPHER/STORE KEEPER/RECORD CLERK
     
     
DENTISTRY  
Sl. No Name  Designation
1 ARUNESHWAR KUMAR P.V   DENTAL TECHNICIAN
2 SAIDULU CHERKUPALLI       DENTAL TECHNICIAN
3 M.RAJESHKAR REDDY STORE KEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR
     
     
  MRD   
Sl. No Name  Designation
1 NARENDER VADDEPALLY   ASSISTANT MANAGER
2 SHIVAIAH.R Statistician
3 BASIVI LAKSHMI TIRUMALA REDDY Coding Clerk
4 T.MADHURI     Coding Clerk
5 NARESH   AMBARI Coding Clerk
6 UMA SANIKOMMU   Record Clerk
7 LOHITH KUMAR REDDY ARAMADAKA Record Clerk
8 KRISHNA PEERLAPALLI   Record Clerk
9 M.SUNITA     Record Clerk
10 T.MOUNIKA     Record Clerk
11 ANURADHA BOJJAPPAGARI   Daftry
12 U.KRISHNAVENI Daftry
     
     
     
  BLOOD BANK  
Sl. No Name  Designation
1 SATISH KUMAR LAB TECHNICIAN
2 PILLI RAM PRASAD LAB TECHNICIAN
3 NARSING RAO PURAM   LAB TECHNICIAN
4 ISMAIL S   LAB TECHNICIAN
5 KRISHNA RAO TIMMALA LAB TECHNICIAN
6 HUSSAINI     LAB TECHNICIAN
7 VENKATESH    LAB TECHNICIAN
8 ASHOK KUMAR   LAB TECHNICIAN
9 NARESH   LAB TECHNICIAN
10 CHAKALI LAXM NARAYANA      LAB ATTENDENT
11 CHALIGANTI GOPI     LAB ATTENDENT
12 N.SUMAN KUMAR   LAB ATTENDENT
13 B.NAGI REDDY   LAB ATTENDENT
14 B.CHIRANJEEVI CHINABABU   LAB ATTENDENT
15 SHAIK NAYAB RASOOL    LAB ATTENDENT
16 RAJESH  LAB ATTENDENT
17 SURESH  LAB ATTENDENT
18 M.VANI Record Clerk
19 SRINIVAS REDDY PAGIDYALA STORE KEEPER
20 RAKESH REDDY STORE KEEPER
     
     
  MAINTENANCE DEPARTMENT  
Sl. No Name  Designation
1 DEVENDER REDDY HANUMANLA ASSISTANT MANAGER
2 SWAMY J. N. HELPER
3 K.V.S RAMA KRISHNA MAINTENANCE TECHNICIAN
4 A.PARAMESHWAR     MAINTENANCE TECHNICIAN
5 RAMA MOHAN REDDY MAINTENANCE TECHNICIAN
6 S.DILIP KUMAR   MAINTENANCE TECHNICIAN
7 HARINATH REDDY GUDUMURU MAINTENANCE TECHNICIAN
8 SREEDHAR REDDY MYKALA A/C TECHNICIAN
9 PRASANTA KUMAR SWAIN JR.ASSISTANT
10 KUNREDDY DILIPKUMAR   MAINTENANCE TECHNICIAN
     
     
     
     
CENTRAL LIBRARY
Sl. No Name  Designation
1 RAGHUNANDAN REDDY VIRUPAKSHA LIBRARIAN
2 J.SELVASEKARAN   DEPUTY LIBRARIAN  
3 PRUDHVINADH Documentatiolist
4 HIMABINDU POCHANA   Cataloguer
5 ARUNA   HASANABADA Library Assistant
6 PAVAN KUMAR REDDY Library Assistant
7 VIJAY KUMAR Daftaries
8 NAGA LALITHA Daftaries
9 CHARAN Peons
10 HARI PRASAD Peons
     
     
CENTRAL ANIMAL HOUSE
Sl. No Name  Designation
1 K.RAMANA REDDY VETERINARY OFFICER
2 ANATONY ANIMAL ATTENDANTS
3 N.SUBBA RAO ANIMAL ATTENDANTS
4 B.PUSHPALATHA SWEEPORS
5 MASAMMA SWEEPORS